Dlhodobým cieľom je na monotónnej a ekologicky chudobnej ornej pôde nad lesíkom Štrky založiť prírode blízke krajinné biotopy, ktoré zvýšia chladiaci efekt a biodiverzitu trnavskej krajiny. Prírode blízke porasty a poľná cesta/cesty sa s lesíkom prirodzene prepoja a perspektívne rozšíria vychádzkové a rekreačné možnosti mesta.
Rozloha riešeného územia 119 136 m2
Ochranná zeleň postupne zlepší ekologickú stabilitu poľnohospodárskej krajiny, spomalí degradačné procesy pôdy, ako sú erózia, zhutnenie či úbytok organickej hmoty. Zmierni sa tu mikroklíma a pribudnú viaceré rastlinné aj živočíšne druhy. Trnavská samospráva plánuje pokračovať vo výsadbe zeleného pásu minimálne ďalšie dva – tri roky.
„Vybrali sme druhy, ktoré u nás rastú prirodzene, sú to najmä duby, hraby či javory. Navyše ide o tzv. semenáče, teda rastliny pestované zo semienka, ktoré sa lepšie zakorenia. Pochádzajú z Čiech, z lokality pripomínajúcej naše podmienky, takže majú väčšiu šancu uchytiť sa. Okrem toho tu vysejeme trávniky a vysadíme kríky,“ priblížila Jarmila Garaiová z referátu ekológie.