Filter projektov
Všetky stavy
Všetky stavy
V realizácii
Plánované
Dokončené
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Všetky mestské časti
Všetky mestské časti
Celé územie mesta
Extravilán
Juh (Linčianska, Tulipán)
Modranka
Sever (Kopánka, Zátvor, Vodáreň)
Stred (centrum mesta, Špíglsál)
Východ (Družba, Hlboká, Vozovka)
Západ (Prednádražie, Kamenný mlyn)
Všetky kategórie
Všetky kategórie
Doprava
Pamiatky
Školstvo
Šport
Vnútrobloky
Odpadové hospodárstvo
Byty a budovy
Verejný priestor
Zeleň
Sociálna oblasť
Kľúčové slová
Kľúčové slová
Adaptácia na zmenu klímy
Bezpečnosť
Cesta
Chodník
Cyklodoprava
Ihrisko
Park
Parkovanie
Participatívne plánovanie
Novinky

Pri Štrkoch vyrastá dvanásťhektárový pás zelene, tento rok pribudnú tisícky stromov

V okolí lesíka na Štrkoch začal vznikať minulý rok zelený pás, kedy tam Mesto Trnava vysadilo viac ako dvesto stromov. Išlo najmä o javory, lipy, čerešne, bresty a hraby. Ochranná zeleň postupne zlepší ekologickú stabilitu poľnohospodárskej krajiny, vytvorí miernejšie klimatické podmienky a podporí biodiverzitu – v oblasti budú prosperovať viaceré rastlinné aj živočíšne druhy.  

Pôvodný lesík na Štrkoch pri strelnici bol zúfalo nevyužitým, zanedbaným miestom, kam chodili niektorí vyvážať stavebný odpad. Pred tromi rokmi sme toto miesto zrevitalizovali a premenili na rekreačnú zónu. Odvtedy sem Trnavčania radi chodia piknikovať alebo sa len tak poprechádzať okolo jazierka s okrasnými rybami. Aby sme však mohli hovoriť o nových zelených pľúcach Trnavy, potrebujeme toho urobiť omnoho viac.   

Do konca roka je naplánovaná výsadba viac ako štyritisíc stromov. „Vybrali sme druhy, ktoré u nás rastú prirodzene, sú to najmä dubyhraby či javory. Navyše ide o tzv. semenáče, teda rastliny pestované zo semienka, ktoré sa lepšie zakorenia. Pochádzajú z Čiech, z lokality pripomínajúcej naše podmienky, takže majú väčšiu šancu uchytiť sa,“ priblížila Jarmila Garaiová z referátu ekológie.   

Prvá výsadba a plánik budúceho zeleného koridoru. Obrázok zväčšíte po kliknutí.   Okrem toho vysejeme trávniky a vysadíme kríky a semená dubov. Výhodou žaluďov je, že stromy z nich majú ešte väčšiu šancu prispôsobiť sa prostrediu a v ňom lepšie prosperovať.    

Trnavská samospráva plánuje výsadbu zeleného pásu na minimálne ďalšie dva – tri roky.   

Lesík s jazierkom na Štrkoch, za ktorým vznikne budúci pás zelene