Pozývame vás na verejné stretnutie k návrhu obnovy Štefánikovej
Verejná prezentácia najlepšie hodnotenej koncepčnej štúdie z verejnej súťaže Obnova Štefánikovej ulice sa uskutoční v zasadačke mestského zastupiteľstva na radnici vo štvrtok 10. novembra 2022 o 18.00 hodine. Týmto pozývame do diskusie obyvateľov, majiteľov prevádzok na Štefánikovej ulici, ako aj širokú verejnosť.
Do verejnej anonymnej súťaže Obnova Štefánikovej ulice, ktorú mesto vyhlásilo v júli 2021, sa prihlásili štyri autorské kolektívy. Hodnotiaca komisia pri najlepšie hodnotenom návrhu odporučila prijať pripomienky nevyhnutné na ďalšie zapracovanie.
Keďže ide o veľký projekt, ktorý sa priamo dotkne mnohých Trnavčanov, mesto pozýva na verejnú prezentáciu obyvateľov a majiteľov prevádzok na Štefánikovej.
Obnovou Štefánikovej ulice chce mesto nadviazať na už dávnejšie zrealizovanú obnovu Hlavnej ulice ako pešej zóny a rozšíriť tak peší pobytový charakter hlavnej severno-južnej osi historického jadra. Obnova Štefánikovej je súčasťou oveľa väčšieho zámeru.
Výsledkom bude súvislá pešia zóna od železničnej stanice cez Námestie SNP, Hlavnú ulicu, Štefánikovu ulicu až po Zelený kríčok k územiu bývalého cukrovaru. Tam by v zmysle platného Územného plánu zóny mala pokračovať popri športovom areáli Slávia smerom na sever.
Návrh, ku ktorému sa bude môcť vyjadriť odborná aj laická verejnosť, pochádza od Atelier Duma – Living Gardens. Porota ho vyhodnotila ako komplexný a realizovateľný, z hľadiska riešenia dopravy ako vhodný a akceptovateľný. „Práca so zeleňou taktiež správne reflektuje na priestorové a klimatické možnosti územia. Diskutabilný je výber dlažby v strednej časti ulice, takisto nie príliš vhodná je fragmentácia priestoru v kontexte zvýraznenia vjazdov do jednotlivých objektov. Z hľadiska princípov pamiatkovej ochrany je návrh prijateľný. Návrh rešpektuje stanovené požiadavky, ktoré primerane kreatívne rozvíja a vytvára potenciál pre dotvorenie,“ uvádza komisia v hodnotení návrhu.
Experti z Krajského pamiatkového úradu odporučili, aby stredná časť priestoru v časti pešej zóny, kde je náznak pôvodnej komunikácie, bola realizovaná vejárovou kamennou dlažbou po celej dĺžke a vhodne naviazaná na riešený otoč. Tá by mala byť v rámci pešej zóny tvorená zo žulových kociek s rezaným povrchom z dôvodu lepšej pochôdznosti pre peších a pojazdnosti pre bicykle. Komisia navyše požaduje prehodnotiť fragmentáciu ulice vjazdami do objektov. Je potrebné dopracovať napojenie Štefánikovej ulice na Trojičné námestie v časti od Kostola Najsvätejšej trojice smerom k námestiu zmiernením kontrastu medzi obidvoma priestormi a väčším uvoľnením pre peších v priestore pri mestskej veži.
Výsledné riešenie prezentácie Hornej brány pri napojení z Rybníkovej ulice bude musieť zohľadniť výsledky archeologického výskumu a požiadavky Krajského pamiatkového úradu v Trnave.